Wielka Brytania uznawana jest za kolebkę jednego z najlepszych systemów szkolnictwa wyższego na świecie. Każdego roku ponad 400 tyś. studentów z całego świata rozpoczyna tu studia. Prestiżowe uniwersytety z bogatą historią, szeroka gama kierunków, różnorodne perspektywy rozwoju, oraz międzynarodowa atmosfera powodują, że Wielka Brytania jest wyjątkowo ciekawą destynacją dla młodych ambitnych osób.
Uniwersytety w Wielkiej Brytanii można podzielić na 2 grupy. Najstarsze uczelnie ze światowej klasy ośrodkami badawczymi należą do elitarnego grona Russell Group; wśród nich znajdziemy m.in. Oxford University, London School of Economics, czy Edinburgh University. Druga grupa to młodsze uczelnie i politechniki założone pod koniec XIX i XX wieku, m.in. University of Huddersfield, Coventry University, Oxford Brookes University, Bath Spa University, University of Portsmouth. Razem jest tu ponad 150 uczelni, a wybór tej właściwej w oparciu o indywidualne potrzeby i oczekiwania jest nie lada wyzwaniem— każdą cechuje coś innego.
Co łączy wszystkie brytyjskie uniwersytety?
- Nacisk na praktyczne wykorzystanie wiedzy teoretycznej poprzez seminaria, staże i praktyki, dzięki czemu aż 91% absolwentów znajduje zatrudnienie w zawodzie w zaledwie 6 miesięcy od ukończenia studiów.
- Kreatywne projekty i prace zaliczeniowe, które nie tylko rozwijają umiejętność krytycznego myślenia, ale okazują się również cennym przygotowaniem do przyszłej kariery.
- Szeroki wybór programów i specjalizacji; od klasycznych kierunków akademickich, po te niszowe, których nie znajdziemy nigdzie indziej
- Dostęp do nowoczesnych programów, bibliotek i laboratoriów
- Przyjazny kontakt z wykładowcami i doradcami, którzy służą pomocą również poza salą wykładową
Jak dostać się na uniwersytet w Wielkiej Brytanii?
Aplikacja na uniwersytety jest prowadzana przez centralny, internetowy system aplikacji – UCAS. Każdy kandydat może aplikować na maksymalnie 5 wybranych uniwersytetów. Podstawą dobrej aplikacji jest zdana matura oraz oryginalny list motywacyjny. Baltic Council for International Education działa jako oficjalny ośrodek UCAS w Polsce, na Łotwie, Litwie i w Estonii. Każdego roku pomagamy absolwentom szkół średnich dostać się na studia licencjackie lub magisterskie w Wielkiej Brytanii.
Jakie dokumenty są wymagane, aby aplikować na studia licencjackie?
Dokumenty, które należy przedstawić w procesie rekrutacji na studia pierwszego stopnia to przede wszystkim:
- List motywacyjny (ang. Personal Statement)
- Referencje od nauczyciela lub pedagoga (ang. Recommendation Letter)
- Certyfikat z języka angielskiego IELTS, TOEFL lub Cambridge (niektóre uczelnie honorują egzamin z języka angielskiego na Maturze)
- Świadectwo ukończenia szkoły i świadectwo maturalne
Kiedy aplikować na studia?
Proces aplikacji na uniwersytety w Wielkiej Brytanii rozpoczyna się rok przed oficjalnym rozpoczęciem studiów przez kandydata, a więc zazwyczaj jeszcze przed ukończeniem liceum, czy studiów pierwszego stopnia. Najważniejsze terminy to:
15 października
Jest to ostateczny termin składania dokumentów na medycynę, stomatologię, weterynarię oraz na wszystkie kierunku na Oxford University i Cambridge University.
15 stycznia
Oficjalny termin składania dokumentów na pozostałe kierunki i uczelnie.
24 marca
Dotyczy niektórych kierunków artystycznych.
30 czerwca
Oficjalny ostateczny termin wysyłania aplikacji na uczelnie i kierunki które nie osiągnęły jeszcze maksymalnej liczby kandydatów.
Egzamin z języka angielskiego
Niektóre uczelnie honorują dobrze zdany egzamin maturalny z języka angielskiego jako potwierdzenie kompetencji językowych. Większość wymaga jednak certyfikatu językowego IELTS. Minimalny wymagany wynik egzaminu IELTS zależy od uczelni i wybranego kierunku studiów. Zazwyczaj na studia licencjackie, uniwersytety wymagają wyniku 6.0 (minimum 5.5 dla każdego komponentu) lub 6.5 (minimum 6.0 dla każdego komponentu).
Kredyt studencki i dofinansowanie
Do niedawna międzynarodowi studenci studiów licencjackich mogli ubiegać się o kredyt studencki przeznaczany na pokrycie czesnego. W związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, od 2021 roku pożyczka ta przyznawana jest jedynie obywatelom Wielkiej Brytanii lub osobom posiadającym odpowiednią wizę (tzw. pre-settled/settled status). Nie oznacza to jednak, że dofinansowanie studiów jest niemożliwe. Brytyjskie uczelnie cenią różnorodność i międzynarodową społeczność i z tego względu wychodzą na przeciw zmianom związanym z Brexitem; oferując szereg stypendiów i dotacji dla zagranicznych studentów. Wartość, wymagania oraz zasady aplikacji różnią się w zależności od wybranej uczelni i kierunku.
Pomoc w aplikacji na studia
Baltic Council for International Education jest oficjalnym centrum UCAS w Polsce, Estoni, na Łotwie, oraz Litwie. Oferujemy kompleksową pomoc w aplikacji na studia zagraniczne.
Nasze wsparcie jest bezpłatne i obejmuje:
- pomoc w wyborze zagranicznego uniwersytetu odpowiadającego Twoim wymaganiom i celom zawodowym
- rejestracja i wypełnianie aplikacji w systemie UCAS
- pomoc w napisaniu listu motywacyjnego (format, styl, gramatyka, kontent)
- konsultacje dotyczące referencji
- komunikacja z uniwersytetem
- pomoc w wypełnieniu wniosku o zakwaterowanie
- wypełnienie wniosku o dofinansowanie i stypendia
- kompleksowa pomoc i nadzorowanie całego procesu aplikacji i wyjazdu na studia
Jeśli masz pytania lub potrzebujesz porady - umów się na
bezpłatne spotkanie z naszymi doświadczonymi konsultantami
TUTAJ. Zadzwoń 22 379 26 24/22, napisz na
info@balticcouncil.pl.
Do zobaczenia!